Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 06.01.2012 00:37:07 

Simba a Mody

Basenji

 

FCI-Standard N° 43 / 24. 01. 2000  / GB

BASENJI

ORIGIN : Central Africa.

PATRONAGE : Great Britain.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 25.11.1999.

UTILIZATION : Hunting dog, companion.

 

CLASSIFICATION F.C.I. :            Group    5          Spitz and primitive types.

                                             Section       6     Primitive type.

                                             Without working trial.                          

GENERAL APPEARANCE : Lightly built, finely boned aristocratic looking animal, high on legs compared with its length, always poised, alert and intelligent.  Wrinkled head, with pricked ears, proudly carried on a well arched neck.  Deep brisket runs up into a definite waist, tail tightly curled presenting a picture of a well balanced dog of gazelle-like grace.

IMPORTANT PROPORTION :  Distance from top of head to stop slightly more than from stop to tip of nose.

BEHAVIOUR / TEMPERAMENT : Barkless but not mute, its own special noise a mixture of a chortle and a yodel.  Remarkable for its cleanliness in every way.  An intelligent, independent, but affectionate and alert breed.  Can be aloof with strangers.

HEAD : Fine and profuse wrinkles appearing on forehead when ears pricked; side wrinkles desirable but not exaggerated into dewlap; wrinkles more noticeable in puppies, but because of lack of shadowing, not as noticeable in tricolours.

CRANIAL REGION :

Skull : Flat, well-chiselled and medium width, tapering towards the nose.  Side lines of skull taper gradually towards mouth, giving a clean-cheeked appearance.

Stop : Slight.

FACIAL REGION :

Nose : Black nose desirable.

Jaws/Teeth : Jaws strong with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. the upper teeth closely overlapping the lower teeth and set square in the jaws.

Eyes : Dark, almond-shaped; obliquely set, far-seeing and rather inscrutable in expression.

Ears : Small, pointed, erect and slightly hooded, of fine texture, set well forward on top of head, tip of ear nearer centre of skull than outside base.

NECK : Strong and of good length, without thickness, well crested and slightly full at base of throat with a graceful curve accentuating crest.  Well set into shoulders giving head a « lofty » carriage.

BODY : Balanced.

Back : Short, level.

Loin : Short-coupled.

Chest : Deep brisket. Ribs well sprung, deep and oval.

Underline : Running up into a definite waist.

TAIL : High set, with posterior curve of buttock extending beyond root of tail giving a reachy appearance to hindquarters.  Curls tightly over spine and lies closely to thigh with a single or double curl.

LIMBS

FOREQUARTERS : Forelegs straight with fine bone.  Legs in a straight line to ground giving a medium front.

Shoulders : Well laid back, muscular, not loaded.

Elbows : Tucked in against brisket.  When viewed from front, elbows in line with ribs.

Forearm : Very long.

Pasterns : Good length, straight and flexible.

HINDQUARTERS : Strong and muscular.

Stifle : Moderately bent.

Second thigh : Long.

Hock : Well let down, turned neither in nor out.

Feet : Small, narrow and compact, with deep pads, well arched toes and short nails.

GAIT / MOVEMENT  : Legs carried straight forward with a swift, long, tireless, swinging stride.

SKIN : Very pliant.

COAT

HAIR : Short, sleek and close, very fine.

COLOUR : Pure black and white; red and white; black and tan, and white with melon pips and tan markings on muzzle and cheeks; black; tan and white; brindle : red background with black stripes, the more clearly defined the stripes the better.  The white should be on the feet, chest and tail tip.  White legs, blaze and white collar optional.

SIZE AND WEIGHT  :

Ideal height :   dogs     43 cm (17 ins) at withers,

                        bitches 40 cm (16 ins) at withers.

 

Ideal weight :   dogs     11 kg     (24 lbs),

                        bitches 9 1/2 kg (21 lbs).

 

FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.

Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.

 

N.B. : Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.


Basenji

Pôvod: Zaire

Použitie:

Klasifikácia:

Dátum publikovania platného štandardu: 24. 6. 1987

Celkový vzhľad: ľahko stavaný, s jemnými kosťami, aristokratickým vzhľadom, vysokonohý v porovnaní s dĺžkou, vždy vyrovnaný, pozorný a inteligentný. Vráskavá hlava so vztýčenými ušami, nesená hrdo na pekne klenutom krku. Hlboko dosahujúca hrudná kosť prechádza do výrazného drieku, chvost je tesne zrolovaný. Toto vzbudzuje dojem psa dobrých proporcií s gazelím pôvabom.

Charakteristika: nešteká, ale nie je nemý. Jeho typický hlasový prejav sa skladá s klokotavého smiechu a jódlovania. Je pozoruhodne čistotný v každom smere.

Povaha: inteligentné, nezávislé, ale milé a ostražité plemeno. Môže byť rezervovaný voči cudzím

Hlava a lebka: plochá, dobre modelovaná, stredne široká, k ňucháču sa zužuje, má slabo vyznačený čelový sklon. Vzdialenosť od výbežku medzitemennej kosti po čelový sklon je trochu väčšia, ako od čelového sklonu po ňucháč. Bočné línie lebky sa postupne zužujú k papuli, čo vytvára vyváženú líniu líc. Jemné a bohaté záhyby sa tvoria na čele, keď sú uši našpicované. Žiaduce sú aj záhyby po stranách, ale nie prehnané, ktoré tvoria lalok. Šteňatá majú výraznejšie vrásky. Trojfarebné psy majú vrásky menej výrazné pre tvorbu tieňov. Žiaduci je čierny ňucháč .

Oči: tmavé, mandľového tvaru, šikmo osadené, pozerajú do diaľky. Nepreniknuteľný výraz.

Uši: malé, špicaté, vztýčené, trochu čepcovitého tvaru, jemnej štruktúry, osadené dosť ďaleko dopredu. Špičky uší sú bližšie k stredu hlavy ako vonkajší základ uší.

Chrup: silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, horný rad rezákov bez medzery dosahuje pred spodný a zuby sú kolmé na čeľusť.

Krk: mocný, dobrej dĺžky, ale nie hrubý. Pekne tvarovaný a v nasadení hrdla dosť plný, s vyklenutou šijou. Dobre vsadený do pliec, zvýrazňuje hrdé držanie hlavy.

Predok: plecia umiestnené pekne dozadu, svalnaté, ale nie príliš ťažké. Lakte priliehajú k hrudníku. Pri pohľade spredu tvoria lakte s rebrami jednu líniu, ktorá pokračuje cez končatiny rovno po zem, čo vytvára stredne širokú frontu. Predné končatiny sú rovné s jemnými kosťami a veľmi dlhými predlaktiami. Nadprstia primerane dlhé, rovné a pohyblivé.

Telo: vyvážené, s krátkym rovným chrbtom. Rebrá dobre klenuté, hlboké a oválne. Bedrá sú krátke, dlhá hrudná kosť prechádza do výrazného drieku.

Zadné končatiny: mocné a svalnaté, päty nízko umiestnené, ani vtočené ani vytočené, dlhé predkolenia so stredne zauhlenými kolenami.

Labky: malé, úzke a kompaktné, s hrubými vankúšikmi, dobre kostnaté prsty a krátke nechty.

Chvost: vysoko nasadený, sedacie kosti presahujú cez koreň chvosta, čo zvýrazňuje vysunutý vzhľad zadných končatín. Dobre zatočený nad chrbtom, jednoduchým alebo dvojitým krúžkom tesne prilieha k stehnu.

Pohyb: končatiny sa pohybujú rýchlym, dlhým, neúnavným a švihavým pohybom rovno dopredu.

Srsť: krátka, lesklá a hustá, veľmi jemná. Koža je veľmi vláčna.

Farba: čisto čierna a biela, červená a biela, čierna, trieslová a biela s trieslovými „melónovými zrniečkami“ a maskou,žíhaná a biela. Biela by mala byť na labkách, hrudi a konci chvosta. Biele končatiny, lysinka a biely golier sú prípustné.

Veľkosť a hmotnosť:

Ideálna výška: psy: 43 cm v kohútiku, sučky: 40 cm v kohútiku.

Ideálna hmotnosť: psy: 11 kg, sučky: 9,5 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

TOPlist